Vývoj v batolecím věku

16.03.2019

V dětských skupinách jsou dnes běžně děti od jednoho roku života. Abychom však mohli pro dítě vybrat tu správnou formu stimulace, je nejprve třeba chápat, jaké potřeby a schopnosti dítě má. Pojďme se tedy podívat, co nám říká vývojová psychologie ohledně batolecího a předškolního věku.


V tomto období dochází k výraznému rozvoji mnoha schopností, dovedností i celé dětské osobnosti. Dítě se stává samostatnějším, je aktivní, vědomé si své vlastní existence a svých možností. Charakteristickým znakem batolecího věku je osamostatňování a uvolňování z různých vazeb, spojené s expanzí do širšího světa.

Je to období první emancipace, která je podmínkou dalšího vývoje. V literatuře se batolecí věk také nazývá obdobím autonomie. V této době se uvolňují vazby, které měly v předcházejícím vývoji svůj význam (např. vázaností na matku), ale nyní by mu už byly na překážku. 


Vzhledem k tomu, že se dítě ještě nedokáže vždycky správně orientovat, potřebuje pevné vedení a kontrolu. Batole usiluje o sebeprosazení, o potvrzení svých kompetencí, ale i o zjištění svých limitů. To je jeden z jeho vývojových úkolů, který může být zablokován nejistotou, nedostatkem důvěry ve vlastní možnosti, ale i dalšími vnějšími důvody. 

 

Motorické dovednosti


Pohybové aktivity různého druhu bývají v počátcích svého rozvoje pro dítě zajímavé samy o sobě. Proto batolata se svými pohybovými dovednostmi různým způsobem experimentují. Schopnost ovládat své tělo je ně jednou z forem autoregulace. Je novou zkušeností, které se dítě nemůže nabažit, což se projevuje neustálým opakováním těchto aktivit, a tím také jejich procvičování a zdokonalování. (zdroj: Vývojová psychologie: dětství a dospívání (M. Vágnerová)


Sem patří váš nadpis

Váš text začíná právě zde. Klikněte a můžete začít psát. Illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut.

Váš text začíná právě zde. Klikněte a můžete začít psát. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium totam rem aperiam eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi.

Accusantium doloremque laudantium totam rem aperiam eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut odit aut fugit sed quia consequuntur magni dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet consectetur adipisci velit sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam.